Sport.fi Uutiset Naisten jääkiekon olympiajoukkue nimettiin
Kaikki uutiset
Olympialaiset

Naisten jääkiekon olympiajoukkue nimettiin

Naisten jääkiekkomaajoukkue Sotšin Olympialaisiin on nimetty. Emma Terho ja Karoliina Rantamäki edustavat Suomea jo viidensissä Olympialaisissaan, ensikertalaisia on mukana kahdeksan.

Joukkue on todellinen sekoitus kokemusta ja nuoruutta, ryhmän vanhin on paluun maajoukkueeseen tehnyt Riikka Välilä (s.1973), nuorin Emma Nuutinen (s. 1996). Välilä oli voittamassa Suomelle pronssia vuonna 1998 Naganossa, kun naisten jääkiekko oli ensimmäistä kertaa Olympialaisten ohjelmassa. Emma Terho (os. Laaksonen) ja Karoliina Rantamäki ovat olleet mukana kaikissa Suomen Olympiajoukkueissa.

- Joukkueemme on erittäin tasainen ja hyvähenkinen, onnistumisia voi odottaa laajalla rintamalla, kertoo päävalmentaja Mika Pieniniemi.

- Meillä on nyt reilu vuosi yhteistä matkaa takana. Olen erityisen iloinen siitä, miten paljon joukkueen urheilullisuus on parantunut. Tavoitteemme täsmentyy tammikuun alussa, kun käymme keskustelut joukkueeseen valittujen pelaajien kanssa, jatkaa Pieniniemi.

- Joukkueessa on koko valmistautumisjakson ajan ollut todella innostunut fiilis, yhteistä tekemistämme on leimannut rentous ja avoimuus. Edessä on isot kisat ja olo on kuin pikkutytöillä karkkikaupassa, kuvailee joukkueen kapteeni Jenni Hiirikoski.

Uusi pelisysteemi naisten jääkiekossa

Suomen alkulohkossa (A) pelaavat Kanada, USA ja Sveitsi. B-lohkon joukkueet ovat Ruotsi, Venäjä, Saksa ja Japani. Alkusarjan jälkeen kaksi lohko A:n parasta joukkuetta etenee suoraan välieriin, kaksi muuta pelaa puolivälieräottelut kahta lohko B:n parasta joukkuetta vastaan.

- Kaikki alkusarjan pelit tulevat olemaan haastavia, jokaisessa pelissä on panosta. Kaikki on mahdollista, vaikka suoraa paikkaa välieriin ei tulisikaan, toteaa Pieniniemi.

SUOMEN OLYMPIAJOUKKUE SOTŠIN TALVIKISOIHIN

 Naisten Ja?A?Kiekon Olympiajoukkue

22.10.2014
Urheiluseurat
”Kaipaisin jonkinlaista foorumia puheenjohtajille.”

”Kaipaisin jonkinlaista foorumia puheenjohtajille.”

Ilmiannetut puheenjohtajat -juttusarjassa esittelyvuorossa on Myrkyn Yksityisratsastajien Irmeli Sillantaka. Sarjassa esittelemme seurojen puheenjohtajia, joista olemme saaneet vihjeen. Haluamme tuoda esille heidän ajatuksiaan ja samalla kiittää arvokkaasta työstä.

21.10.2014
Vammaisurheilu
Hae Ahos-apurahaa kouluttautumiseen vammaisurheilun ja -liikunnan parissa

Hae Ahos-apurahaa kouluttautumiseen vammaisurheilun ja -liikunnan parissa

Ahos-apuraha on tarkoitettu uusien ideoiden hakemiseksi ja vammaisten henkilöiden liikkumismahdollisuuksien kehittämiseksi. Ahos-apurahaa voidaan myöntää vammaisurheilun ja -liikunnan parissa toimivalle ohjaajalle, ...

20.10.2014
Olympiakomitea
Opiskelijoiden huippu-urheilutoiminta siirtyy Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikköön

Opiskelijoiden huippu-urheilutoiminta siirtyy Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikköön

Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö ottaa vastuun opiskelijahuippu-urheilusta (OHU) vuoden 2015 alusta alkaen. Siirron myötä toteutuu Opiskelijoiden Liikuntaliiton (OLL), opetus- ja kulttuuriministeriön ja Suomen ...

17.10.2014
Urheiluseurat
Välittävät valmentajat kodin tukena

Välittävät valmentajat kodin tukena

Päihteetöntä pelikulttuuria rakentamassa -seminaarissa 16.10 piirrettiin laajaa kaartaa yhteiskuntamurroksesta nuorten päihdebiletykseen ja edelleen todellisen elämän päihteettömälle pelikentälle. Tapanilan Erä rakentaa urheilutoiminnassaan päihteiden käytön nollatoleranssia.

17.10.2014
Respect
Vuoden 1964 koripallon Olympiajoukkue vietti 50-vuotisjuhlaansa

Vuoden 1964 koripallon Olympiajoukkue vietti 50-vuotisjuhlaansa

Suomen urheiluhistorian ainoa karsintojen kautta kesäolympialaisiin selviytynyt palloilujoukkue muisteli 50 vuoden takaisia tähtihetkiä juhlalounaalla Helsingissä.

16.10.2014
Urheiluseurat
Pakotettu vapaaehtoisuus – aitoa yhteisöllisyyttä hakemassa

Pakotettu vapaaehtoisuus – aitoa yhteisöllisyyttä hakemassa

Valon seuratoiminnan Helpdesk on ollut auki kuukauden. Kysymyksiä on tullut erityisesti seuran hyvän hallinnon alueelta. Yksi kysymys toistuu muodossa tai toisessa: voidaanko seuraihmisiä pakottaa myymään seuratuotteita tai osallistumaan talkootöihin? 

16.10.2014
Respect
Nuuska urheilussa päihteeksi muiden rinnalle

Nuuska urheilussa päihteeksi muiden rinnalle

Suomalaisten nuorten mielikuvat nuuskasta ovat myönteisiä, ja monet niistä liittyvät urheilun maailmaan. Nuoret tietävät nuuskaavia urheilijoita ja julkkiksia, ja nuuskan luullaan esimerkiksi olevan haitatonta suorituskyvyn kannalta. Onko urheilu tähän itse osasyyllinen? Reilu ...

14.10.2014
Työyhteisöt
EVA:n johtaja Matti Apusen sota tekosyitä vastaan

EVA:n johtaja Matti Apusen sota tekosyitä vastaan

Kuka pitää huolta työntekijöiden kognitiivisesta ja fyysisestä suoritustasosta? Voisiko CEO olla Chief Energy Officer vai onko hän Chief Excuse Officer? Master of Excuses Matti Apunen korosti jokaisen henkilökohtaista vastuuta kokonaisvaltaisessa elämäntapamuutoksessa, mutta kohdisti kysymyksiä myös yrityksille Kansallisessa ...

14.10.2014
Työyhteisöt
Työpaikan kuntokuriiri tsemppaa porukoihin liikettä

Työpaikan kuntokuriiri tsemppaa porukoihin liikettä

Aluksi vaikka askareshyssyä kohti Joupiskan vuoristojuoksua… Työssä käynti tuppaa olemaan suorittamista viikosta ja vuodesta toiseen, työhyvinvoinnin ylläpitämiseksi yritän järjestää siihen vastapainoa mahdollisimman paljon, toteaa Itellan Seinäjoen postikeskuksen kuntokuriiri Jukka Kalliokoski.

14.10.2014
Työyhteisöt
Hanurinnostoviikot, Tosielämän tähdet ja Porraspäivät

Hanurinnostoviikot, Tosielämän tähdet ja Porraspäivät

Liikuntakampanjat ovat oivallisia matalan kynnyksen osallistumisen kimmokkeita. Helppoja toteuttaa, yhteishenkeä rakentavia, eikä vähäpätöistä ole niiden työarkea virittävä vaihtelu ja rentouskaan. Paitsi jo työelämässä olevia, myös siihen tulevia tekijöitä tavoitellaan liikkumisen pariin luovilla liikuntakampanjoilla. Esitellään pari ...

13.10.2014
Urheiluseurat
”Yhteen hiileen puhaltaminen ja yhteisöllisyys saavat ihmeitä aikaan!”

”Yhteen hiileen puhaltaminen ja yhteisöllisyys saavat ihmeitä aikaan!”

Ilmiannetut puheenjohtajat -juttusarjassa esittelyvuorossa on Lahden Karaten Pirkko Heinonen. Esittelemme seurojen puheenjohtajia, joista olemme saaneet vihjeen. Haluamme tuoda esille heidän ajatuksiaan ja ...

13.10.2014
Varhaiskasvatus
Liikuntatapojen urautuminen alkaa jo 3-vuotiaana!

Liikuntatapojen urautuminen alkaa jo 3-vuotiaana!

Huomatkaa yksilöt! vetosi Jyväskylän yliopiston tutkija, dosentti Arja Sääkslahti varhaiskasvattajiin Lasten liikuttajat -seminaarissa 4.10. Jo kolmevuotiaiden keskuudessa on pystytty osoittamaan, että siinä ikävaiheessa omaksutut elämäntavat ja -tyylit toimia, leikkiä ja touhuta näyttävät jäävän pysyviksi.

13.10.2014
Varhaiskasvatus
Stop istumiselle! sujahti suoraan päiväkoti Suven käytäntöihin

Stop istumiselle! sujahti suoraan päiväkoti Suven käytäntöihin

Innostus leviää kuin pullataikina, naureskelee päiväkodinjohtaja Merja Pekonmaa. Varpaat vauhtiin! kampanjan Stop istumiselle! teema herätti helsinkiläisen päiväkodin henkilökunnan huomaamaan, miten liikuntaa saa lisättyä ihan kaikkeen – myös aikuisten – toimintaan.

13.10.2014
Varhaiskasvatus
Pop-up perheliikuntatapahtuma päiväkodin pihaan yks kaks!

Pop-up perheliikuntatapahtuma päiväkodin pihaan yks kaks!

Ota käyttöön Varpaat vauhtiin! kampanjan ohjeet ja valmiit, tulostettavat materiaalit ja järjestä päiväkodin pihalle huvipuistotapahtuma perheille. Tapahtuman voi yhdistää luontevasti vaikkapa lasten hakutilanteeseen - eikä kukaan kiellä toteuttamasta pop-uppia useamminkin.

15.10.2014
Varhaiskasvatus
Tutkimusmatkalla varhaiskasvatuksen uusiin liikkumisen käytäntöihin ohjelmatyö esittäytyi Varhaiskasvatusmessuilla

Tutkimusmatkalla varhaiskasvatuksen uusiin liikkumisen käytäntöihin ohjelmatyö esittäytyi Varhaiskasvatusmessuilla

Varhaiskasvatusmessuilla 10.10 Vanhassa Satamassa oli täpötäysi sali kuulemassa Tutkimusmatkalla varhaiskasvatuksen uusiin liikkumiskäytäntöihin – verkoston ohjelmatyöstä, jonka tavoitteena on ollut 2,5 vuoden ajan rakentaa ...