Sport.fi Uutiset Naisten jääkiekon olympiajoukkue nimettiin
Kaikki uutiset
Olympialaiset

Naisten jääkiekon olympiajoukkue nimettiin

Naisten jääkiekkomaajoukkue Sotšin Olympialaisiin on nimetty. Emma Terho ja Karoliina Rantamäki edustavat Suomea jo viidensissä Olympialaisissaan, ensikertalaisia on mukana kahdeksan.

Joukkue on todellinen sekoitus kokemusta ja nuoruutta, ryhmän vanhin on paluun maajoukkueeseen tehnyt Riikka Välilä (s.1973), nuorin Emma Nuutinen (s. 1996). Välilä oli voittamassa Suomelle pronssia vuonna 1998 Naganossa, kun naisten jääkiekko oli ensimmäistä kertaa Olympialaisten ohjelmassa. Emma Terho (os. Laaksonen) ja Karoliina Rantamäki ovat olleet mukana kaikissa Suomen Olympiajoukkueissa.

- Joukkueemme on erittäin tasainen ja hyvähenkinen, onnistumisia voi odottaa laajalla rintamalla, kertoo päävalmentaja Mika Pieniniemi.

- Meillä on nyt reilu vuosi yhteistä matkaa takana. Olen erityisen iloinen siitä, miten paljon joukkueen urheilullisuus on parantunut. Tavoitteemme täsmentyy tammikuun alussa, kun käymme keskustelut joukkueeseen valittujen pelaajien kanssa, jatkaa Pieniniemi.

- Joukkueessa on koko valmistautumisjakson ajan ollut todella innostunut fiilis, yhteistä tekemistämme on leimannut rentous ja avoimuus. Edessä on isot kisat ja olo on kuin pikkutytöillä karkkikaupassa, kuvailee joukkueen kapteeni Jenni Hiirikoski.

Uusi pelisysteemi naisten jääkiekossa

Suomen alkulohkossa (A) pelaavat Kanada, USA ja Sveitsi. B-lohkon joukkueet ovat Ruotsi, Venäjä, Saksa ja Japani. Alkusarjan jälkeen kaksi lohko A:n parasta joukkuetta etenee suoraan välieriin, kaksi muuta pelaa puolivälieräottelut kahta lohko B:n parasta joukkuetta vastaan.

- Kaikki alkusarjan pelit tulevat olemaan haastavia, jokaisessa pelissä on panosta. Kaikki on mahdollista, vaikka suoraa paikkaa välieriin ei tulisikaan, toteaa Pieniniemi.

SUOMEN OLYMPIAJOUKKUE SOTŠIN TALVIKISOIHIN

 Naisten Ja?A?Kiekon Olympiajoukkue

31.10.2014
Urheiluseurat
Valo ja Yle Urheilu esittelevät suomalaista urheiluseuratoimintaa

Valo ja Yle Urheilu esittelevät suomalaista urheiluseuratoimintaa

Valon ja Yle Urheilun yhteistyön tarkoituksena on tuoda esille suomalaisen urheiluseuratoiminnan tämän hetken tilannetta, haasteita ja mahdollisuuksia. Urheiluseuratoiminta on isossa murroksessa, koska toimintaympäristö muuttuu nopeammin kuin koskaan aikaisemmin. 

30.10.2014
Varhaiskasvatus
Isät liikkeelle isänpäivänä!

Isät liikkeelle isänpäivänä!

Liikkuminen on kivaa ja etenkin, kun sen voi tehdä yhdessä isän kanssa. 

30.10.2014
Olympialaiset
Rion Olympialaisiin kuljetaan entistä tiiviimmällä yhteistyöllä

Rion Olympialaisiin kuljetaan entistä tiiviimmällä yhteistyöllä

Rioon tähtäävien olympia- ja paralympialajien valmennusvastaavat keskustelivat yhteisessä seminaarissa Aulangolla niistä tekijöistä, joilla huippusuoritukset ja inspiroiva ilmapiiri rakennetaan matkalla vuoden 2016 kesäolympialaisiin ja -paralympialaisiin.

13.10.2014
Varhaiskasvatus
Mielikuvitus johdattaa ajattomaan liikuntaan

Mielikuvitus johdattaa ajattomaan liikuntaan

Vihreäturkkinen ja Valkoturkkinen vaeltavat metsässä myrkkyoksien ja pahisten keskellä. Toinen on vajoamassa suohon, toinen makaa tajuttomana kumpareen toisella puolella… Leikin ja ”juonellisen” metsäretkeilyn vetovoimasta kertoi Helsingin yliopiston varhaiskasvatuksen dosentti Marjatta Kalliala Lasten liikuttajat ...

28.10.2014
Urheiluseurat
”Vinkki muille puheenjohtajille: Olkaa tavoitettavissa!”

”Vinkki muille puheenjohtajille: Olkaa tavoitettavissa!”

Ilmiannetut puheenjohtajat -juttusarjassa esittelyvuorossa on Leppävirran Virin lentopallojaoston Terho Happonen. Sarjassa esittelemme seurojen puheenjohtajia, joista olemme saaneet vihjeen. Haluamme tuoda esille heidän ajatuksiaan ja samalla kiittää arvokkaasta työstä.

23.10.2014
Varhaiskasvatus
Ennätysmäärä osuuspankkeja on kannustanut lapsia ja nuoria liikkumaan

Ennätysmäärä osuuspankkeja on kannustanut lapsia ja nuoria liikkumaan

Jo 12. kerran järjestetty päivähoidon Varpaat vauhtiin!-kampanja on liikuttanut lähes 130 000 lasta yli 2300 päivähoitopaikassa ympäri Suomen syys-lokakuun vaihteessa. Kampanjan tavoitteena on edesauttaa lapsia liikkumaan ...

09.09.2014
Urheiluseurat
Vielä ehdit mukaan Sinettiseuraseminaariin!

Vielä ehdit mukaan Sinettiseuraseminaariin!

Sinettiseuraseminaari kokoaa Sinettiseuraväen Helsingin Katajanokalle Marina Congress Centeriin ja Scandic Grand Marinaan 15.–16.11.2014. Teemana: Seuratoiminnan tulevaisuus. Ilmoittautuminen päättyy sunnuntaina 26.10.

22.10.2014
Urheiluseurat
”Kaipaisin jonkinlaista foorumia puheenjohtajille.”

”Kaipaisin jonkinlaista foorumia puheenjohtajille.”

Ilmiannetut puheenjohtajat -juttusarjassa esittelyvuorossa on Myrkyn Yksityisratsastajien Irmeli Sillantaka. Sarjassa esittelemme seurojen puheenjohtajia, joista olemme saaneet vihjeen. Haluamme tuoda esille heidän ajatuksiaan ja samalla kiittää arvokkaasta työstä.

21.10.2014
Vammaisurheilu
Hae Ahos-apurahaa kouluttautumiseen vammaisurheilun ja -liikunnan parissa

Hae Ahos-apurahaa kouluttautumiseen vammaisurheilun ja -liikunnan parissa

Ahos-apuraha on tarkoitettu uusien ideoiden hakemiseksi ja vammaisten henkilöiden liikkumismahdollisuuksien kehittämiseksi. Ahos-apurahaa voidaan myöntää vammaisurheilun ja -liikunnan parissa toimivalle ohjaajalle, ...

20.10.2014
Olympiakomitea
Opiskelijoiden huippu-urheilutoiminta siirtyy Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikköön

Opiskelijoiden huippu-urheilutoiminta siirtyy Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikköön

Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö ottaa vastuun opiskelijahuippu-urheilusta (OHU) vuoden 2015 alusta alkaen. Siirron myötä toteutuu Opiskelijoiden Liikuntaliiton (OLL), opetus- ja kulttuuriministeriön ja Suomen ...

17.10.2014
Urheiluseurat
Välittävät valmentajat kodin tukena

Välittävät valmentajat kodin tukena

Päihteetöntä pelikulttuuria rakentamassa -seminaarissa 16.10 piirrettiin laajaa kaartaa yhteiskuntamurroksesta nuorten päihdebiletykseen ja edelleen todellisen elämän päihteettömälle pelikentälle. Tapanilan Erä rakentaa urheilutoiminnassaan päihteiden käytön nollatoleranssia.

17.10.2014
Respect
Vuoden 1964 koripallon Olympiajoukkue vietti 50-vuotisjuhlaansa

Vuoden 1964 koripallon Olympiajoukkue vietti 50-vuotisjuhlaansa

Suomen urheiluhistorian ainoa karsintojen kautta kesäolympialaisiin selviytynyt palloilujoukkue muisteli 50 vuoden takaisia tähtihetkiä juhlalounaalla Helsingissä.

16.10.2014
Urheiluseurat
Pakotettu vapaaehtoisuus – aitoa yhteisöllisyyttä hakemassa

Pakotettu vapaaehtoisuus – aitoa yhteisöllisyyttä hakemassa

Valon seuratoiminnan Helpdesk on ollut auki kuukauden. Kysymyksiä on tullut erityisesti seuran hyvän hallinnon alueelta. Yksi kysymys toistuu muodossa tai toisessa: voidaanko seuraihmisiä pakottaa myymään seuratuotteita tai osallistumaan talkootöihin? 

16.10.2014
Respect
Nuuska urheilussa päihteeksi muiden rinnalle

Nuuska urheilussa päihteeksi muiden rinnalle

Suomalaisten nuorten mielikuvat nuuskasta ovat myönteisiä, ja monet niistä liittyvät urheilun maailmaan. Nuoret tietävät nuuskaavia urheilijoita ja julkkiksia, ja nuuskan luullaan esimerkiksi olevan haitatonta suorituskyvyn kannalta. Onko urheilu tähän itse osasyyllinen? Reilu ...

14.10.2014
Työyhteisöt
EVA:n johtaja Matti Apusen sota tekosyitä vastaan

EVA:n johtaja Matti Apusen sota tekosyitä vastaan

Kuka pitää huolta työntekijöiden kognitiivisesta ja fyysisestä suoritustasosta? Voisiko CEO olla Chief Energy Officer vai onko hän Chief Excuse Officer? Master of Excuses Matti Apunen korosti jokaisen henkilökohtaista vastuuta kokonaisvaltaisessa elämäntapamuutoksessa, mutta kohdisti kysymyksiä myös yrityksille Kansallisessa ...