Sport.fi Uutiset Naisten jääkiekon olympiajoukkue nimettiin
Kaikki uutiset
Olympialaiset

Naisten jääkiekon olympiajoukkue nimettiin

Naisten jääkiekkomaajoukkue Sotšin Olympialaisiin on nimetty. Emma Terho ja Karoliina Rantamäki edustavat Suomea jo viidensissä Olympialaisissaan, ensikertalaisia on mukana kahdeksan.

Joukkue on todellinen sekoitus kokemusta ja nuoruutta, ryhmän vanhin on paluun maajoukkueeseen tehnyt Riikka Välilä (s.1973), nuorin Emma Nuutinen (s. 1996). Välilä oli voittamassa Suomelle pronssia vuonna 1998 Naganossa, kun naisten jääkiekko oli ensimmäistä kertaa Olympialaisten ohjelmassa. Emma Terho (os. Laaksonen) ja Karoliina Rantamäki ovat olleet mukana kaikissa Suomen Olympiajoukkueissa.

- Joukkueemme on erittäin tasainen ja hyvähenkinen, onnistumisia voi odottaa laajalla rintamalla, kertoo päävalmentaja Mika Pieniniemi.

- Meillä on nyt reilu vuosi yhteistä matkaa takana. Olen erityisen iloinen siitä, miten paljon joukkueen urheilullisuus on parantunut. Tavoitteemme täsmentyy tammikuun alussa, kun käymme keskustelut joukkueeseen valittujen pelaajien kanssa, jatkaa Pieniniemi.

- Joukkueessa on koko valmistautumisjakson ajan ollut todella innostunut fiilis, yhteistä tekemistämme on leimannut rentous ja avoimuus. Edessä on isot kisat ja olo on kuin pikkutytöillä karkkikaupassa, kuvailee joukkueen kapteeni Jenni Hiirikoski.

Uusi pelisysteemi naisten jääkiekossa

Suomen alkulohkossa (A) pelaavat Kanada, USA ja Sveitsi. B-lohkon joukkueet ovat Ruotsi, Venäjä, Saksa ja Japani. Alkusarjan jälkeen kaksi lohko A:n parasta joukkuetta etenee suoraan välieriin, kaksi muuta pelaa puolivälieräottelut kahta lohko B:n parasta joukkuetta vastaan.

- Kaikki alkusarjan pelit tulevat olemaan haastavia, jokaisessa pelissä on panosta. Kaikki on mahdollista, vaikka suoraa paikkaa välieriin ei tulisikaan, toteaa Pieniniemi.

SUOMEN OLYMPIAJOUKKUE SOTŠIN TALVIKISOIHIN

 Naisten Ja?A?Kiekon Olympiajoukkue

15.09.2014
Varhaiskasvatus
Vastaa vanhempien toiveisiin – pidä toiminnallinen vanhempainilta!

Vastaa vanhempien toiveisiin – pidä toiminnallinen vanhempainilta!

”Vanhemmat haluaisivat saada enemmän tietoa lapsensa päivästä ja toimintayksikön toiminnasta, vaihtelua yhteistyön toimintamuotoihin henkilöstön kanssa ja lisäystä yhteistyön määrään. He haluaisivat myös enemmän osallistua ...

15.09.2014
Varhaiskasvatus
Nerokas kartta paljastaa perhepäivähoidon liikkumisen paljouden

Nerokas kartta paljastaa perhepäivähoidon liikkumisen paljouden

Asfalttitietä pitkin 150 metriä lähimetsän kuntoradalle, hiekkatietä 900 metriä koulun puistoon, metsätietä päiväkerhoon... Lähikartta avaa perhepäivähoidon lukuisat liikkumisympäristöt, jotka synnyttävät tuhansia pieniä askeleita joka ikinen päivä.

15.09.2014
Varhaiskasvatus
Varhaiskasvatuksen täydellinen liikuntakuukausi - kokeiluista kelpo käytäntöjä

Varhaiskasvatuksen täydellinen liikuntakuukausi - kokeiluista kelpo käytäntöjä

- Ilmapiiri on ollut avoin rohkeille oivalluksille ja pienillekin kokeiluille. Toiminta on hyvin monimuotoista. Uskon, että tästä kumpuaa todellista ymmärrystä siitä, että kun lapsille vain annetaan mahdollisuuksia, he ...

15.09.2014
Liikuntapolitiikka
Valtiosihteeri Olli-Pekka Heinonen: Kaikki siilot yhdessä ratkaisemaan liikkumattomuuden ongelmaa!

Valtiosihteeri Olli-Pekka Heinonen: Kaikki siilot yhdessä ratkaisemaan liikkumattomuuden ongelmaa!

Huono kunto ja vähäinen liikunta tappavat enemmän ihmisiä maailmassa kuin tupakka. Suomessakin yhä useampi lapsi sairastaa aikuisten tauteja, joka viides aikuinen on lihava ja työkyvyttömyyseläkkeelle jäädään keskimäärin ...

15.09.2014
Vammaisurheilu
Pyörätuolirugbyn EM-kilpailut järjestetään Pajulahdessa syyskuussa 2015

Pyörätuolirugbyn EM-kilpailut järjestetään Pajulahdessa syyskuussa 2015

Suomi isännöi vuoden 2015 pyörätuolirugbyn EM-kilpailujen A-sarjaa. Maanosan parhaat pyörätuolirugbyjoukkueet kokoontuvat Nastolan Liikuntakeskus Pajulahteen 13.–20. syyskuuta 2015. Turnauksen järjestää Suomen ...

14.09.2014
Olympialaiset
Kaarle Tapper toi Suomelle purjehduksen olympiapaikan

Kaarle Tapper toi Suomelle purjehduksen olympiapaikan

18-vuotias Kaarle Tapper varmisti Suomelle purjehduksen ensimmäisen maapaikan vuoden 2016 Rio de Janeiron Olympialaisiin. Tapper selviytyi Laser Standard-luokan kultaryhmään Espanjan Santanderissa meneillään olevissa purjehduksen MM-kilpailuissa. 

10.09.2014
Olympialaiset
Vapaaehtoiseksi Rion olympialaisiin ja paralympialaisiin

Vapaaehtoiseksi Rion olympialaisiin ja paralympialaisiin

Haku vuoden 2016 olympialaisten ja paralympialaisten kesäkisojen vapaaehtoiseksi on auennut. Rio 2016 -kilpailuorganisaation tavoitteena on rekrytoida 70 000 vapaaehtoista.

10.09.2014
Paralympiakomitea
Vammaisurheilu
Challenged Athletes Foundation –apurahat jaossa

Challenged Athletes Foundation –apurahat jaossa

Yhdysvaltalainen apurahasäätiö CAF myöntää vuosittain apurahoja lahjakkaille vammaisurheilijoille yhteensä 2,5 miljoonaa. Apurahaa voi hakea muun muassa pelituoliin, käsipyörään, urheiluproteesiin, valmennukseen tai kilpailumatkaan. Vuonna 2014 säätiöltä haki tukea 1664 urheilijaa, joista 1469 saivat rahoitusta.

10.09.2014
Vammaisurheilu
Esa Miettinen viidenneksi pöytätenniksen MM-kilpailuissa

Esa Miettinen viidenneksi pöytätenniksen MM-kilpailuissa

Esa Miettinen sijoittui jaetulle viidennelle sijalle liikuntavammaisten pöytätenniksen MM-kilpailuissa Pekingissä. Tie nousi pystyyn puolivälierässä 9-luokan ykkössijoitettua, Itävallan Stanislaw Fraczykia vastaan.

09.09.2014
Lasten ja nuorten urheilu
Lapset, vanhemmat ja valmentajat – Yhdessä opettelemaan urheilullista elämäntapaa!

Lapset, vanhemmat ja valmentajat – Yhdessä opettelemaan urheilullista elämäntapaa!

On helppo muistaa urheilussa kehittymiseen vaadittavat kolme peruskiveä – harjoittelu, ravinto ja lepo. Niiden laadukas toteutus arjessa ei olekaan enää niin helppoa, etenkään, kun puhutaan alle 13-vuotiaista ...

09.09.2014
Lasten ja nuorten urheilu
Suunnistuksessa nuoria aktivoitu elämänrytmitestin käyttöön

Suunnistuksessa nuoria aktivoitu elämänrytmitestin käyttöön

Kasva Urheilijaksi -palvelun elämänrytmitesti kertoo kuinka hyvin lapsen ja nuoren harjoitus- ja liikuntamäärät sekä uni- ja ateriarytmit vastaavat urheilijaksi tähtäävälle asetettuja suosituksia.

09.09.2014
Urheiluseurat
Sarja alkaa: Ilmiannetut puheenjohtajat

Sarja alkaa: Ilmiannetut puheenjohtajat

Esittelemme seurojen puheenjohtajia, joista olemme saaneet vihjeen. Haluamme kiittää puheenjohtajia arvokkaasta työstä ja samalla tuoda esille heidän ajatuksiaan seuran johtamisesta. Esittelyvuorossa Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Antti Mero ja Joensuun Katajan Jussi Oinonen.

09.09.2014
Urheiluseurat

Vuoden Sinettiseura 2014 palkitaan 10.000 eurolla

Vuosittain jaettava Vuoden Sinettiseura –palkinto on jälleen haettavissa! Vuoden Sinettiseura palkitaan 10.000 euron stipendillä ja kaksi muuta seuraa 4000 euron stipendillä. Palkinnon myöntää Nuori Suomi -säätiö, joka haluaa palkinnon avulla tuoda esille arvokasta lasten ja nuorten urheiluseuratoimintaa.

09.09.2014
Ilmoittaudu Sinettiseuraseminaariin!

Ilmoittaudu Sinettiseuraseminaariin!

Sinettiseuraseminaari kokoaa Sinettiseuraväen Helsingin Katajanokalle Marina Congress Centeriin ja Scandic Grand Marinaan 15.–16.11.2014. Teemana: Seuratoiminnan tulevaisuus.

08.09.2014
Urheiluseurat
100 x 3 x 50 € = 15 000 €

100 x 3 x 50 € = 15 000 €

Miltä tuntuisi, jos saisitte 15 000 € käyttöönne? Kuulostaako liian hyvältä ollakseen totta? Totta se on: Valon uuden kumppanin, Tele Finlandin, tavoitteena on tukea lasten ja nuoren harrastus- ja seuratoimintaa maksamalla palkkioita miljoonalla eurolla seuraavan vuoden aikana.