Sport.fi Uutiset Naisten jääkiekon olympiajoukkue nimettiin
Kaikki uutiset
Olympialaiset

Naisten jääkiekon olympiajoukkue nimettiin

Naisten jääkiekkomaajoukkue Sotšin Olympialaisiin on nimetty. Emma Terho ja Karoliina Rantamäki edustavat Suomea jo viidensissä Olympialaisissaan, ensikertalaisia on mukana kahdeksan.

Joukkue on todellinen sekoitus kokemusta ja nuoruutta, ryhmän vanhin on paluun maajoukkueeseen tehnyt Riikka Välilä (s.1973), nuorin Emma Nuutinen (s. 1996). Välilä oli voittamassa Suomelle pronssia vuonna 1998 Naganossa, kun naisten jääkiekko oli ensimmäistä kertaa Olympialaisten ohjelmassa. Emma Terho (os. Laaksonen) ja Karoliina Rantamäki ovat olleet mukana kaikissa Suomen Olympiajoukkueissa.

- Joukkueemme on erittäin tasainen ja hyvähenkinen, onnistumisia voi odottaa laajalla rintamalla, kertoo päävalmentaja Mika Pieniniemi.

- Meillä on nyt reilu vuosi yhteistä matkaa takana. Olen erityisen iloinen siitä, miten paljon joukkueen urheilullisuus on parantunut. Tavoitteemme täsmentyy tammikuun alussa, kun käymme keskustelut joukkueeseen valittujen pelaajien kanssa, jatkaa Pieniniemi.

- Joukkueessa on koko valmistautumisjakson ajan ollut todella innostunut fiilis, yhteistä tekemistämme on leimannut rentous ja avoimuus. Edessä on isot kisat ja olo on kuin pikkutytöillä karkkikaupassa, kuvailee joukkueen kapteeni Jenni Hiirikoski.

Uusi pelisysteemi naisten jääkiekossa

Suomen alkulohkossa (A) pelaavat Kanada, USA ja Sveitsi. B-lohkon joukkueet ovat Ruotsi, Venäjä, Saksa ja Japani. Alkusarjan jälkeen kaksi lohko A:n parasta joukkuetta etenee suoraan välieriin, kaksi muuta pelaa puolivälieräottelut kahta lohko B:n parasta joukkuetta vastaan.

- Kaikki alkusarjan pelit tulevat olemaan haastavia, jokaisessa pelissä on panosta. Kaikki on mahdollista, vaikka suoraa paikkaa välieriin ei tulisikaan, toteaa Pieniniemi.

SUOMEN OLYMPIAJOUKKUE SOTŠIN TALVIKISOIHIN

 Naisten Ja?A?Kiekon Olympiajoukkue

26.03.2015
Huippu-urheilu
Jukka Rautakorpi palloilulajien vastuuvalmentajaksi

Jukka Rautakorpi palloilulajien vastuuvalmentajaksi

Jukka Rautakorpi, 51, on nimetty Huippu-urheiluyksikköön uudeksi palloilulajien vastuuvalmentajaksi.

25.03.2015
Lasten ja nuorten urheilu
Liikunnalliset perustaidot urheilemisen ytimessä

Liikunnalliset perustaidot urheilemisen ytimessä

Harrastamalla lapsuudessa monipuolisesti liikuntaa ja urheilua lapsi rakentaa vahvaa pohjaa sekä liikunnallisten perustaitojen että lajitaitojen oppimiselle. Tasapaino-, liikkumis- ja välineenkäsittelytaitojen oppiminen on perusta, jonka varaan myöhemmin urheilijan polulla valinta- ja huippuvaiheessa on mahdollista rakentaa vahvat lajitaidot ...

26.03.2015
European Games
Euroopan kisoihin valittiin lisää urheilijoita

Euroopan kisoihin valittiin lisää urheilijoita

Suomen Olympiakomitea on nimennyt 23 uutta urheilijaa Suomen joukkueeseen ensi kesän Euroopan Kisoihin. Kisat järjestetään Bakussa Azerbaidžanissa 12.-28.6.

26.03.2015
Lasten ja nuorten urheilu
Nuoret liian vähän liikkeellä ja liikaa ruudun ääressä

Nuoret liian vähän liikkeellä ja liikaa ruudun ääressä

LIITU-tutkimus avaa taustatekijöitä lasten ja nuorten liikkumiseen

25.03.2015
Lasten ja nuorten urheilu
Nuorilla liian vähän liikettä ja liikaa ruutuaikaa

Nuorilla liian vähän liikettä ja liikaa ruutuaikaa

LIITU-tutkimuksella selvitettiin  11-, 13- ja 15-vuotiaiden lasten ja nuorten liikuntakäyttäytymistä. Keväällä 2014 kerätyn aineiston tulokset on raportoitu tuoreessa valtion liikuntaneuvoston julkaisusarjan raportissa Lasten ja nuorten liikuntakäyttäytyminen Suomessa.

27.03.2015
Urheiluseurat
Ostohyvitykset seuralle ovat verottomia

Ostohyvitykset seuralle ovat verottomia

Millaisesta tulosta on kyse, kun seura saa rahaa yritykseltä tämän seuraväelle suuntautuvasta myynnistä. Olettamana on, että seura tiedottaa esimerkiksi tuotteesta tai palvelusta, mutta ei myy sitä.

24.03.2015
Vammaisurheilu
Minna Leinonen tähtää Rioon

Minna Leinonen tähtää Rioon

Keski-Suomen Ampujia edustava Minna Leinonen voitti viikonloppuna ilmakiväärin R5-luokan Suomen mestaruuden. Leinonen tähtäsi edellisten SM-kilpailujen tavoin 600 pistettä.– Tulos tyydyttää minua. Se oli taisteltu tulos, koska minulla oli vähän kiire asentoni kanssa. Laskin jousitukea ja siirsin pyörätuolini kulmaa. Ne ...

23.03.2015
Koulu
Koululaiset liikkumaan uuden työkalun avulla

Koululaiset liikkumaan uuden työkalun avulla

Move! tarkoittaa peruskoululaisten fyysisen toimintakyvyn seurantajärjestelmää, joka kartoittaa oppilaiden fyysistä toimintakykyä, antaa siitä palautetta ja kannustaa oppilaita pitämään huolta omasta hyvinvoinnistaan. Sen avulla oppilasta ohjataan huomaamaan hyvinvoinnin taustalla olevia fyysisiä tekijöitä. Move! antaa tietoa oppilaalle ...

23.03.2015
Lasten ja nuorten urheilu
Lasten ja nuorten toimintakyvyn testaaminen Kuntotestauspäivien teemana

Lasten ja nuorten toimintakyvyn testaaminen Kuntotestauspäivien teemana

Liikuntatieteellisen seuran (LTS) järjestämien Kuntotestauspäivien 19.-20.3.2015 pääteemana oli tänä vuonna lasten ja nuorten toimintakyvyn testaaminen ja arviointi. Kahden päivän aikana kuultiin Kisakalliossa yhteensä ...

23.03.2015
Valo
Hae pohjoismaiseen urheilujohtamisen koulutukseen – Tähtäimessä kansainväliset kentät

Hae pohjoismaiseen urheilujohtamisen koulutukseen – Tähtäimessä kansainväliset kentät

Pohjoismaiset liikunnan ja urheilun kattojärjestöt sekä olympiakomiteat yhdessä Hollannin kanssa järjestävät urheilujohtamisen koulutuksen (Nordic International Leadership Education). 

23.03.2015
Vammaisurheilu
Ilkka Tuomisto maailmancup-kauden päätöskisassa neljänneksi

Ilkka Tuomisto maailmancup-kauden päätöskisassa neljänneksi

Ilkka Tuomisto päätti vammaishiihdon maailmancupin kautensa neljänteen sijaan Norjan Surnadalissa. Tuomisto oli perinteisen kympillä tiukasti jopa voittotaistossa ja kolmossija jäi lopulta vain viiden sekunin päähän. Kilpailun voitti Venäjän Rushan Minnegulov, toiseksi tuli Ukrainan Ihor Reptjuk ja ...

20.03.2015
Urheiluseurat
Valmentaja- ja ohjaajakoulutuksen superviikonloppu huhtikuussa

Valmentaja- ja ohjaajakoulutuksen superviikonloppu huhtikuussa

VOK-superviikonloppu järjestetään 15 alueella eri puolella Suomea samaan aikaan keväällä 17.4.–19.4.2015 ja syksyllä 18.–20.9.2015.

20.03.2015
Koulu
Liikuntakerho kouluun – toimi nyt!

Liikuntakerho kouluun – toimi nyt!

Monet urheiluseurat haluaisivat aloittaa liikuntakerhon oman paikkakunnan koulussa. Miten kannattaisi toimia, jotta ensi lukukauden alussa seuralla olisi toimiva liikunta-/lajikerho koululla?

20.03.2015
Liikuntapolitiikka
OKM:n työryhmän toimenpide-ehdotukset luovutettiin ministerille

OKM:n työryhmän toimenpide-ehdotukset luovutettiin ministerille

Liikuntapolitiikan tulevaisuuden suuntaviivoja arvioinut ja valmistellut työryhmä (nk pyöreän pöydän työryhmä) luovutti tänään mietintönsä urheiluasioista vastaavalle ministerille Carl Haglundille. Toimenpide-ehdotusten keskiössä ovat koulupäivän liikunnallistaminen, poikkihallinnollisuus, yhdenvertaisuus ja integriteetti.

18.03.2015
Koulu
Suomalainen kouluinnovaatio tuo iloa ja liikettä lapsille ja luokille ympäri maailmaa

Suomalainen kouluinnovaatio tuo iloa ja liikettä lapsille ja luokille ympäri maailmaa

Valon Liikuntaseikkailu on liikuttanut suomalaislapsia jo 14 vuoden ajan. Luokat ovat seikkailleet ympäri maailmaa ja samalla tutustuneet eri maiden kohteisiin. Nyt Liikuntaseikkailu on kansainvälistynyt hurjaa vauhtia. ...