Sport.fi Uutiset KPMG:n selvitys esittää liikuntakenttään merkittäviä rakenteellisia uudistuksia
Huippu-urheilu

KPMG:n selvitys esittää liikuntakenttään merkittäviä rakenteellisia uudistuksia

Opetus- ja kulttuuriministeriö, Valo ja Suomen Olympiakomitea tilasivat alkuvuodesta asiantuntijayritys KPMG:ltä selvityksen liikunnan ja huippu-urheilun rakenteiden arvioinnista ja tavoitetilan määrityksestä Suomessa. Toimeksiannon tavoitteena on ollut laatia ehdotus siitä, miten järjestäytynyt liikunta on tulevaisuudessa Suomessa organisoitu ja miten järjestäytyneelle liikunnalle asetettavat tavoitteet voidaan saavuttaa. KPMG päätyy selvityksessään esittämään liikuntakenttään merkittäviä rakenteellisia uudistuksia mm. aluejärjestöjen ja lajiliittojen tehtävien koordinointiin ja liikuntajärjestöjen johtamiseen.

- Liikunnan ja huippu-urheilun kentällä olevia resursseja tulee ohjata lähemmäs liikkujaa. Nykyinen liikuntajärjestelmä on hajautunut, ja päällekkäisiä toimintoja on paljon. Tehtävien ja osaamisen järkevämpi ohjaus vapauttaisi paljon voimavaroja varsinaiseen liikuntatoimintaan, toteaa selvityksen toteuttaneen KPMG:n asiantuntija Jussi Nikander.

KPMG toteaa raportissaan yhdeksi keskeisimmistä uudistustarpeista liikunnallisen elämäntavan lisäämisen, mikä edellyttää rakenteiden ja työnjaon selkeyttämistä sekä liikuntamyönteisen asenneilmaston korostamista. KPMG päätyy selvityksessään esittämään liikuntakenttään merkittäviä uudistuksia.

- Liikunnalliseen elämäntapaan tulisi oppia pienestä pitäen. Suosittelemme liikunnan lisäämistä päiväkodeissa ja kouluissa, jotta liikunnasta tulisi luonteva osa lasten ja nuorten arkipäivää. Liikkujat tarvitsevat myös ammattimaista ohjausta ja valmennusta. Tämä toteutuu mm. yhdistämällä valmennuskeskukset, urheiluakatemiat, urheiluopistot ja alueelliset toimijat alueellisiksi osaamisverkostoiksi. Nämä huolehtisivat mm. tiiviistä suhteista kuntien liikuntatoimeen ja tukisivat paikallista seuratoimintaa omalla osaamisellaan. Ehdotamme myös selkeitä muutoksia rakenteisiin: Valo, Olympiakomitea ja Paralympiakomitea yhdistetään, aluejärjestöt puretaan, TUL:n sekä FSI:n toiminnot sulautetaan yhdistyvään kattojärjestöön, tiivistää Jussi Nikander KPMG.n ehdotuksia.

Selvitys luo pohjaa tulevaisuuden keskusteluihin

- Viimeisen kahden vuoden aikana suomalaisessa liikunnassa ja urheilussa on tapahtunut paljon rakenteellisia ja toimintatapoihin liittyviä uudistuksia. KPMG:n selvitys tukee omaa ajatustamme siitä, että meillä on vielä paljon tehtävää. Tämänhetkinen rakenne ja toimintatavat eivät tue Suomessa parhaalla mahdollisella tavalla yksittäisiä liikkujia ja urheilijoita, toteaa Valon pääsihteeri Teemu Japisson. 

- Osa raportissa esiin nostetuista ehdotuksista on jo hyvässä vauhdissa. Valon ja Olympiakomitean operatiivista toimintaa yhdistetään jo tämän kevään aikana ja haluamme toimia esimerkkinä muille. Alueellisten osaamis- ja palvelukeskusten rakentuminen on herättänyt innostusta. Uskon, että pystymme etenemään ripeällä aikataululla. Onnistumme uudistusten tekemisessä, kun etenemme asioiden emmekä rakenteiden kautta, painottaa Teemu Japisson.

- Selvityksen teettäminen on ollut erittäin tärkeä asia. Kiitän KPMG:tä ammattimaisesta prosessista. Nyt on oleellista, että kukin järjestö tutustuu selvitykseen ja ottaa kantaa esitettyihin asioihin. Olympiakomitea ottaa asian käsittelyyn heti seuraavassa kokouksessaan, toteaa Olympiakomitean varapuheenjohtaja Jukka Rauhala.

- On tärkeää tarkastella asioita joskus vähän etäämmältä ammattimaisesti ei pelkästään tunteella. KPMG ulkopuolisena tahona on nyt selvityksessään antanut meille urheilutoimijoille erilaisia näkökulmia tarkasteltavaksi. Tulos on mielenkiintoinen. Toivon todella, että syntyy keskustelua miten asioita tehdään ja mitä voisimme tehdä paremmin. Tätä mahdollisuutta ei kannata ohittaa, toteaa opetus- ja kulttuuriministeriön johtaja Harri Syväsalmi.

KPMG selvitys:

KPMG selvitys: Liikunnan ja huippu-urheilun rakenteiden arviointi ja tavoitetilan määritys Suomessa (PDF)

Raporttiin kuuluva liite 3  KPMG: Benchmarking Analysis on Sport Organizations

Katso KPMG selvityksen julkistustilaisuus 4.4.2014 klo 11-12 Valo-talo (58 minuuttia). 

 

Lisätietoja

Asiantuntija Jussi Nikander, KPMG Oy Ab, jussi.nikander@kpmg.fi, puh. 040 714 8128
Johtaja Harri Syväsalmi, opetus- ja kulttuuriministeriö, harri.syvasalmi@minedu.fi puh. 040 55 777 25
Pääsihteeri Teemu Japisson, Valo, teemu.japisson@valo.fi, puh. 0400 878 949
Varapuheenjohtaja Jukka Rauhala, Olympiakomitea, puh. 040 5190 643

KPMG

KPMG on maailmanlaajuinen asiantuntijayritysten verkosto, joka tarjoaa tilintarkastus-, vero- ja neuvontapalveluita. Toimimme 155 000 henkilön voimin 155 maassa ympäri maailmaa. KPMG-verkoston jäsenyritykset ovat Sveitsissä rekisteröidyn KPMG International Cooperativen ("KPMG International") jäseniä. Jokainen jäsenyritys on juridisesti itsenäinen ja erillinen yhteisö. Suomessa KPMG:n palveluksessa on yli 800 henkilöä 20 paikkakunnalla.

 Suomi100 Unelmat liikkeelle – Unelmien liikuntapäivää vietetään 10.5.2016
09.02.2016

Suomi100 Unelmat liikkeelle – Unelmien liikuntapäivää vietetään 10.5.2016

Suomi100 on Suomen suuri vuosi ja Liikkumisen unelmavuosi 2017. Tänä vuonna askeleita kohti ...

Vauhdikkaasti käynnistetty Matala Kynnys noussut huippusuosioon Joensuussa
09.02.2016
Urheiluseurat

Vauhdikkaasti käynnistetty Matala Kynnys noussut huippusuosioon Joensuussa

Joensuussa pyörähti tammikuussa kolmas parin kuukauden mittainen kausi käyntiin Matala Kynnys ...

Reijo Alkku on Vuoden valtakunnallinen juniorivalmentaja
09.02.2016
Urheiluseurat

Reijo Alkku on Vuoden valtakunnallinen juniorivalmentaja

Torniolainen Reijo Alkku on valittu Vuoden valtakunnalliseksi juniorivalmentajaksi. Hän toimii haulikkolajien valmentajana Tornionseudun Ampujissa. ”Tämä on todellinen yllätys”, Alkku ...

Laivaseminaari kutsuu kokeilemaan uutta – nyhjätäänkö yhdessä tyhjästä?
08.02.2016
Varhaiskasvatus

Laivaseminaari kutsuu kokeilemaan uutta – nyhjätäänkö yhdessä tyhjästä?

”Parasta on nähdä kuinka hauskaa aikuisilla voi oikeasti olla oman työn kehittämisessä”, ...

Tule mukaan ohjelmaan – 1000. varhaiskasvatusyksikkö palkitaan!
08.02.2016
Varhaiskasvatus

Tule mukaan ohjelmaan – 1000. varhaiskasvatusyksikkö palkitaan!

Ilo kasvaa liikkuen ohjelmasta saat tukimateriaalit ja työkalut liikunnallisen toimintakulttuurin kehittämiseen ja pääset myös jakamaan kokemuksia muiden kanssa. Mm. ihmiskuulat, ...

Ajankohtaista: Varhaisvuosien fyysisen aktiivisuuden suosituksia päivitetään
08.02.2016
Varhaiskasvatus

Ajankohtaista: Varhaisvuosien fyysisen aktiivisuuden suosituksia päivitetään

Ensimmäiset kansalliset Varhaiskasvatuksen liikunnan suositukset julkaistiin vuonna 2005. ...

SM-viikolla liikkuvat myös lapset
05.02.2016
SM-viikko

SM-viikolla liikkuvat myös lapset

SM-viikolla 12.-14.2. tuetaan myös lasten liikkumista, kun perjantaina 12.2. järjestetetään Koululaisten SM-päivä. Koululaispäivään on kutsuttu yli 200 tamperelaista alakoululaista ...

Hyvää syntymäpäivää Marjut ja Kaarlo
04.02.2016
Olympiakomitea

Hyvää syntymäpäivää Marjut ja Kaarlo

4.2. viettää kaksi suomalaista olympiavoittajaa syntymäpäiviään. Albertvillen maastohiihdon olympiavoittaja Marjut Rolig (os. Lukkarinen) täyttää tänään 50 ja Meksikon painnonnoston ...

Hyvää syntymäpäivää olympiavoittaja Marjo Matikainen-Kallström
03.02.2016
Olympiakomitea

Hyvää syntymäpäivää olympiavoittaja Marjo Matikainen-Kallström

Lohjalla syntynyt maastohiihdon olympiavoittaja ja kolminkertainen maailmanmestari Marjo Matikainen-Kallström juhlii keskiviikkona 3.2. 51-vuotispäiviään. Suomalainen urheiluväki ...

10 päivää Nuorten talviolympialaisiin - joukkueemme ennakkotunnelmia
02.02.2016
Olympiakomitea

10 päivää Nuorten talviolympialaisiin - joukkueemme ennakkotunnelmia

Historian toiset nuorten talviolympialaiset (YOG) järjestetään Norjan Lillehammerissa ...

18 artikkelin kooste Ilo kasvaa liikkuen -ohjelman suunnittelun taustoista
01.02.2016
Varhaiskasvatus

18 artikkelin kooste Ilo kasvaa liikkuen -ohjelman suunnittelun taustoista

Ilo kasvaa liikkuen ohjelma-asiakirjan kirjoittamisen tueksi pyydettiin verkoston ...

Virtaa varhaiskasvatukseen - ilmoittaudu nyt Lasten liikuttajat laivaseminaariin!
01.02.2016
Varhaiskasvatus

Virtaa varhaiskasvatukseen - ilmoittaudu nyt Lasten liikuttajat laivaseminaariin!

1.-3.10. on taas odotettavissa supersuosittuja työpajoja ja hyvää virtaa työhyvinvointiin, ...

Suur-Hamarille X Games kultaa
01.02.2016
Vammaisurheilu

Suur-Hamarille X Games kultaa

Matti Suur-Hamari on voittanut Aspenissa Coloradossa kultaa X Games -kutsukilpailuissa. Paracrossin hallitseva maailmanmestari oli mukana kilpailussa toista kertaa ...

SM-viikko kokoaa yhteen yli tuhat urheilijaa ja ennätysmäärän eri lajeja
29.01.2016
SM-viikko

SM-viikko kokoaa yhteen yli tuhat urheilijaa ja ennätysmäärän eri lajeja

Tasan kahden viikon päästä Tampereella käynnistyy ensimmäistä kertaa järjestettävä SM-viikko. ...

Tie Tähtiin -ohjelma palkittiin Vuoden Puhuja 2015 -gaalassa
29.01.2016
Paralympiakomitea

Tie Tähtiin -ohjelma palkittiin Vuoden Puhuja 2015 -gaalassa

Vuoden Puhuja 2015 –gaalassa palkittiin viime vuoden ansioituneita puhujia. Vuoden Puhujan lisäksi palkittiin Vuoden Juontaja, Vuoden Tulokas, ja International Guest Speaker sekä ...