Sport.fi Uutiset KPMG:n selvitys esittää liikuntakenttään merkittäviä rakenteellisia uudistuksia
Huippu-urheilu

KPMG:n selvitys esittää liikuntakenttään merkittäviä rakenteellisia uudistuksia

Opetus- ja kulttuuriministeriö, Valo ja Suomen Olympiakomitea tilasivat alkuvuodesta asiantuntijayritys KPMG:ltä selvityksen liikunnan ja huippu-urheilun rakenteiden arvioinnista ja tavoitetilan määrityksestä Suomessa. Toimeksiannon tavoitteena on ollut laatia ehdotus siitä, miten järjestäytynyt liikunta on tulevaisuudessa Suomessa organisoitu ja miten järjestäytyneelle liikunnalle asetettavat tavoitteet voidaan saavuttaa. KPMG päätyy selvityksessään esittämään liikuntakenttään merkittäviä rakenteellisia uudistuksia mm. aluejärjestöjen ja lajiliittojen tehtävien koordinointiin ja liikuntajärjestöjen johtamiseen.

- Liikunnan ja huippu-urheilun kentällä olevia resursseja tulee ohjata lähemmäs liikkujaa. Nykyinen liikuntajärjestelmä on hajautunut, ja päällekkäisiä toimintoja on paljon. Tehtävien ja osaamisen järkevämpi ohjaus vapauttaisi paljon voimavaroja varsinaiseen liikuntatoimintaan, toteaa selvityksen toteuttaneen KPMG:n asiantuntija Jussi Nikander.

KPMG toteaa raportissaan yhdeksi keskeisimmistä uudistustarpeista liikunnallisen elämäntavan lisäämisen, mikä edellyttää rakenteiden ja työnjaon selkeyttämistä sekä liikuntamyönteisen asenneilmaston korostamista. KPMG päätyy selvityksessään esittämään liikuntakenttään merkittäviä uudistuksia.

- Liikunnalliseen elämäntapaan tulisi oppia pienestä pitäen. Suosittelemme liikunnan lisäämistä päiväkodeissa ja kouluissa, jotta liikunnasta tulisi luonteva osa lasten ja nuorten arkipäivää. Liikkujat tarvitsevat myös ammattimaista ohjausta ja valmennusta. Tämä toteutuu mm. yhdistämällä valmennuskeskukset, urheiluakatemiat, urheiluopistot ja alueelliset toimijat alueellisiksi osaamisverkostoiksi. Nämä huolehtisivat mm. tiiviistä suhteista kuntien liikuntatoimeen ja tukisivat paikallista seuratoimintaa omalla osaamisellaan. Ehdotamme myös selkeitä muutoksia rakenteisiin: Valo, Olympiakomitea ja Paralympiakomitea yhdistetään, aluejärjestöt puretaan, TUL:n sekä FSI:n toiminnot sulautetaan yhdistyvään kattojärjestöön, tiivistää Jussi Nikander KPMG.n ehdotuksia.

Selvitys luo pohjaa tulevaisuuden keskusteluihin

- Viimeisen kahden vuoden aikana suomalaisessa liikunnassa ja urheilussa on tapahtunut paljon rakenteellisia ja toimintatapoihin liittyviä uudistuksia. KPMG:n selvitys tukee omaa ajatustamme siitä, että meillä on vielä paljon tehtävää. Tämänhetkinen rakenne ja toimintatavat eivät tue Suomessa parhaalla mahdollisella tavalla yksittäisiä liikkujia ja urheilijoita, toteaa Valon pääsihteeri Teemu Japisson. 

- Osa raportissa esiin nostetuista ehdotuksista on jo hyvässä vauhdissa. Valon ja Olympiakomitean operatiivista toimintaa yhdistetään jo tämän kevään aikana ja haluamme toimia esimerkkinä muille. Alueellisten osaamis- ja palvelukeskusten rakentuminen on herättänyt innostusta. Uskon, että pystymme etenemään ripeällä aikataululla. Onnistumme uudistusten tekemisessä, kun etenemme asioiden emmekä rakenteiden kautta, painottaa Teemu Japisson.

- Selvityksen teettäminen on ollut erittäin tärkeä asia. Kiitän KPMG:tä ammattimaisesta prosessista. Nyt on oleellista, että kukin järjestö tutustuu selvitykseen ja ottaa kantaa esitettyihin asioihin. Olympiakomitea ottaa asian käsittelyyn heti seuraavassa kokouksessaan, toteaa Olympiakomitean varapuheenjohtaja Jukka Rauhala.

- On tärkeää tarkastella asioita joskus vähän etäämmältä ammattimaisesti ei pelkästään tunteella. KPMG ulkopuolisena tahona on nyt selvityksessään antanut meille urheilutoimijoille erilaisia näkökulmia tarkasteltavaksi. Tulos on mielenkiintoinen. Toivon todella, että syntyy keskustelua miten asioita tehdään ja mitä voisimme tehdä paremmin. Tätä mahdollisuutta ei kannata ohittaa, toteaa opetus- ja kulttuuriministeriön johtaja Harri Syväsalmi.

KPMG selvitys:

KPMG selvitys: Liikunnan ja huippu-urheilun rakenteiden arviointi ja tavoitetilan määritys Suomessa (PDF)

Raporttiin kuuluva liite 3  KPMG: Benchmarking Analysis on Sport Organizations

Katso KPMG selvityksen julkistustilaisuus 4.4.2014 klo 11-12 Valo-talo (58 minuuttia). 

 

Lisätietoja

Asiantuntija Jussi Nikander, KPMG Oy Ab, jussi.nikander@kpmg.fi, puh. 040 714 8128
Johtaja Harri Syväsalmi, opetus- ja kulttuuriministeriö, harri.syvasalmi@minedu.fi puh. 040 55 777 25
Pääsihteeri Teemu Japisson, Valo, teemu.japisson@valo.fi, puh. 0400 878 949
Varapuheenjohtaja Jukka Rauhala, Olympiakomitea, puh. 040 5190 643

KPMG

KPMG on maailmanlaajuinen asiantuntijayritysten verkosto, joka tarjoaa tilintarkastus-, vero- ja neuvontapalveluita. Toimimme 155 000 henkilön voimin 155 maassa ympäri maailmaa. KPMG-verkoston jäsenyritykset ovat Sveitsissä rekisteröidyn KPMG International Cooperativen ("KPMG International") jäseniä. Jokainen jäsenyritys on juridisesti itsenäinen ja erillinen yhteisö. Suomessa KPMG:n palveluksessa on yli 800 henkilöä 20 paikkakunnalla.

Paralympiapäivää vietetään 11.8.2016 Hernesaaren Rannassa
26.05.2016
Paralympiakomitea

Paralympiapäivää vietetään 11.8.2016 Hernesaaren Rannassa

Rio-vuosi huipentuu elo- ja syyskuun aikana olympialaisiin ja paralympialaisiin. Rio tulee tänä vuonna myös Helsinkiin! Hernesaaren Rannassa pääsee nauttimaan Rio-tunnelmasta, ...

Sariolan yhtenäiskoulusta Vuoden 2016 #MunLiike –koulu
26.05.2016
Koulu

Sariolan yhtenäiskoulusta Vuoden 2016 #MunLiike –koulu

Vuoden aktiivisin #MunLiike koulu on Hämeessä. Kuukauden mittainen yläkoulujen #MunLiike -ohjelma on päättynyt. Kaikista mukana ...

Vinkkejä seuran ja koulun yhteistyöhön
26.05.2016
Urheiluseurat

Vinkkejä seuran ja koulun yhteistyöhön

Ajankohtainen puheenaihe ennen kesälomia on seurojen koulujen kanssa tapahtuva yhteistyö seuraavan lukuvuoden osalta mm. liikunnallisten kerhojen muodossa.

Liikunnan ja urheilun menestyssuunnitelma – mitä ajattelet seuratoiminnan lupauksesta?
26.05.2016
Urheiluseurat

Liikunnan ja urheilun menestyssuunnitelma – mitä ajattelet seuratoiminnan lupauksesta?

Liikunta ja urheilu on Suomen merkittävin kansanliike. Jokaisen hyvinvointi rakentuu ...

Gasum tukee ruohonjuuritason junioriurheilua
26.05.2016
Urheiluseurat

Gasum tukee ruohonjuuritason junioriurheilua

Valo on solminut kaasuyhtiö Gasumin kanssa yhteistyösopimuksen, jonka kohteena ovat lasten ja nuorten hyvinvointia edistävät Sinettiseurat.

Liikunnan ja urheilun menestyssuunnitelma käsittelyssä – kyseessä koko Suomen asia
25.05.2016

Liikunnan ja urheilun menestyssuunnitelma käsittelyssä – kyseessä koko Suomen asia

Liikunta ja urheilu on Suomen merkittävin kansanliike. Jokaisen hyvinvointi rakentuu ...

Kannustaen kohti parempaa ilmapiiriä
25.05.2016
Urheiluseurat

Kannustaen kohti parempaa ilmapiiriä

Kannusta mua -kampanja on Palloliiton Helsingin piirin aloittama kampanja, johon voivat osallistua seurat, joukkueet ja turnaukset, yksittäiset pelaajat, vanhemmat, tuomarit - ihan ...

Oman seuran analyysi: mitä seurassa pitäisi tehdä ensimmäisenä?
25.05.2016
Urheiluseurat

Oman seuran analyysi: mitä seurassa pitäisi tehdä ensimmäisenä?

Hallinto, viestintä, olosuhteet, harrastuksen jatkuvuus, ilmapiiri vai jotain ihan muuta? Mihin seurassa kannattaisi keskittyä ensimmäisenä? Kun tehtävää on paljon, saattaa asioiden ...

Veikkaus puolentoista vuoden maratonilla rahapelitoimintojen yhdistämisessä
25.05.2016
Urheiluseurat

Veikkaus puolentoista vuoden maratonilla rahapelitoimintojen yhdistämisessä

Kilpailu käynnissä: voita matka Rion olympialaisiin!

Peter Brüll EYOF-kilpailujen koordinaatiokomitean jäseneksi
24.05.2016
Olympiakomitea

Peter Brüll EYOF-kilpailujen koordinaatiokomitean jäseneksi

Olympiakomitean projektipäällikkö Peter Brüll on valittu vuoden 2019 Sarajevon Euroopan nuorten olympiafestivaalien koordinaatiokomitean jäseneksi.

Olympiakomitean näkemys ministeriön taloustarkastuksesta
20.05.2016
Olympiakomitea

Olympiakomitean näkemys ministeriön taloustarkastuksesta

Suomalaisen huippu-urheilun rahoituksesta keskustellaan opetus- ja kulttuuriministeriön tekemän Suomen Olympiakomitean taloustarkastuksen myötä. Ministeriö esittää palautettavaksi ...

OKM esittää Olympiakomitealta palautettavaksi valtionavustuksia vuodelta 2014
18.05.2016
Olympiakomitea

OKM esittää Olympiakomitealta palautettavaksi valtionavustuksia vuodelta 2014

Opetus- ja kulttuuriministeriö on suorittanut talven ja kevään 2016 aikana tarkastuksen ...

Paralympiakomitea ja Pikkujätti solmivat arvopohjaisen kumppanuuden
18.05.2016
Paralympiakomitea

Paralympiakomitea ja Pikkujätti solmivat arvopohjaisen kumppanuuden

Suomen Paralympiakomitea aloittaa kahden vuoden yhteistyön Pikkujätti lasten ja nuorten ...

TCS juoksi HCR:n jälleen paralympiaurheilijoiden hyväksi
17.05.2016
Paralympiakomitea

TCS juoksi HCR:n jälleen paralympiaurheilijoiden hyväksi

Tata Consultancy Services (TCS) osallistui 48 juoksijan voimin lauantaina 14.5. Helsinki City Run-tapahtumaan. Yhtiö lahjoittaa jokaisesta työntekijänsä juoksemasta HCR-kilometristä ...

Paljon onnea Lydia Wideman-Lehtonen
17.05.2016
Olympialaiset

Paljon onnea Lydia Wideman-Lehtonen

Vanhin elossa oleva olympiavoittajamme Lydia Wideman-Lehtonen juhlii tänään tiistaina 17.5. 96-vuotispäiviään. Suomalainen urheiluväki onnittelee sydämellisesti päivänsankaria!